پلتفرم دی ان ان:

پلت‌فرم dnn که قبلا با نام دات‌نت‌نیوک (DotNetNuke) شناخته می‌شد، یک سیستم مدیریت محتوای کدباز، قابل توسعه، امن و مقیاس پذیر است که صدها هزار کسب و کار کوچک و بزرگ از آن برای راه اندازی وب سایت خود استفاده کرده‌اند. دی‌ان‌ان با داشتن بیش از یک میلیون عضو، بیش از یک میلیون دانلود و بیش از هشت صد هزار سایت مبتنی بر آن در طول ده سال گذشته، ثابت کرده است که بستری قابل اعتماد بوده و شما می‌توانید با اطمینان کسب و کار خود را با تکیه بر آن بسازید.

  • پلتفرم دی ان ان
  • تاریحچه دی ان ان
  • معماری دی ان ان
  • چارچوب نرم‌افزار
  • ویژگی های برنامه کد باز
  • چیدمان صفحه ماژولار
پلتفرم دی ان ان:

پلت‌فرم دی‌ان‌ان (DNN Platform) که قبلا با نام دات‌نت‌نیوک (DotNetNuke) شناخته می‌شد، یک سیستم مدیریت محتوای کدباز، قابل توسعه، امن و مقیاس پذیر است که صدها هزار کسب و کار کوچک و بزرگ از آن برای راه اندازی وب سایت خود استفاده کرده‌اند. پلت‌فرم Dnn در حقیقت نسخه رایگان دی‌ان‌ان و همچنین بستر و مبنای نسخه های تجاری دی‌ان‌ان نظیر ایوک کانتنت و ایوک اِنگیج می‌باشد. نسخه‌های تجاری دی‌ان‌ان شامل پلت‌فرم دی‌ان‌ان و چندین افزونه جدید و مکمل می‌باشند. دی‌ان‌ان با داشتن بیش از یک میلیون عضو، بیش از یک میلیون دانلود و بیش از هشت صد هزار سایت مبتنی بر آن در طول ده سال گذشته، ثابت کرده است که بستری قابل اعتماد بوده و شما می‌توانید با اطمینان کسب و کار خود را با تکیه بر آن بسازید.open

کدباز

کد باز (Open Source) بودن پلت‌فرم دی‌ان‌ان، انعطاف‌پذیری و آزادی را برای شما و کسب و کار شما فراهم می‌کند. با در اختیار داشتن سورس نرم‌افزار، شما قادر به اعمال هرگونه تغییری در برنامه می‌باشید.

secure

ایمن

پلت‌فرم دی‌ان‌ان از یک سابقه قوی در امنیت برخوردار است. این نرم‌افزار ده‌ها اسکن امنیتی و ممیزی انجام شده توسط مشتریان و شرکای کاری که با تیم امنیتی دی‌ان‌ان در ارتباط هستند را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

extensible

توسعه‌پذیر

پلت‌فرم دی‌ان‌ان با هدف توسعه‌پذیری برای مدیریت آسان‌تر محتوا ساخته شده است. تقریبا هر یک از امکانات نرم‌افزار قابل تعویض و توسعه می‌باشد. شما می‌توانید افزونه سفارشی و دلخواه خود را تولید کنید و یا افزونه مد نظر خود را از بین هزاران مورد موجود انتخاب نمایید.

Scalable

مقیاس پذیر

پلت‌فرم دی‌ان‌ان تقریبا پاسخگوی همه نوع وب‌سایتی می‌باشد. مهم نیست که بازدیدکنندگان سایت شما صدها نفر، هزاران نفر یا حتی چند میلیون نفر باشند. دی‌ان‌ان بارها و بارها ثابت کرده است که می‌تواند به چالش کشیده شود.
تاریحچه دی ان ان :
dnn یک سیستم مدیریت محتوا است که به منظور توسعه برنامه های وب مورد استفاده قرار می گیرد. در دسامبر سال ۲۰۰۲ شاون واکر (Shaun Walker) که یکی از اعضای Prepetual Motion Interactive System بود، یک نسخه ویرایش شده از پرتال IBuySpy را به زبان VB.NET انتشار داد. این نسخه از برنامه که همراه سورس کامل بود IBuySpy Workshop نام داشت که توسط یک لینک در انجمن ASP.NET مایکروسافت ارسال شده بود و شامل امکانات متنوع تری نسبت به نسخه اصلی IBuySpy بوده که مهترین آن ویژگی امکان ایجاد بیش از یک پرتال با بهره گیری از یک پایگاه داده بوده‌است.
بعد از انتشار چند نسخه از این برنامه، نام برنامه به Dotnetnuke ( دات نت نیوک ) تغییر پیدا کرد. این نام برای این انتخاب شد که نمایش دهنده دو اصل مبتنی بودن این برنامه بر زبان .NET و پیروی از اصول و شرایط ( Nuke سیستم‌های مدیریت محتوای کد باز) باشد. در حال حاضر Dotnetnuke یا سیستم مدیریت محتوای dnn به عنوان یک پروژه کد باز به کمک یک تیم اختصاصی، گروه‌های حمایت کننده و بیش از ۵۰۰٫۰۰۰ هزار کاربر عضو مشغول فعالیت می‌باشد.
دات نت نیوک به حداقل یک دیتابیس از نوع MS SQL نیاز دارد در نتیجه نیاز به هاست ویندوزی دارد. حجم بدون محتوای فایل‌های دیتابیس بعد از نصب DotNetNuke در حدود ۹ مگابایت است که به طبع در ادامه و با افزایش فایل‌ها و لاگ، اضافه خواهد شد. همچنین با توجه به وجود برخی ماژول‌ها در این نرم افزار، توصیه می‌شود از دیتابیس سرور با ورژن پایین تر از ۲۰۰۸ استفاده نشود.


معماری دی ان ان:

دی‌ان‌ان (دات‌نت‌نیوک) سامانه‌ی مدیریت محتوایی مدرن،در معماری پلت‌فرم دی‌ان‌ان، یک یا چند وب‌سایت در بالاترین سطح نرم‌افزار قابل ایجاد می‌باشد. هر سایت خود شامل چندین صفحه و هر صفحه شامل چندین برنامه کوچک (مثلا فروشگاه) می‌باشد.

این برنامه‌های کوچک که در اصطلاح ماژول نامیده می‌شوند ممکن است در چند صفحه از یک سایت یا سایت‌های دیگر استفاده شوند. بنابراین با یک بار نصب پلت‌فرم دی‌ان‌ان می‌توان به بی‌نهایت سایت با تعداد صفحات نامحدود و ماژول‌های درون آن ایجاد نمود.

دی‌ان‌ان به زبان برنامه‌نویسی #C و تحت چارچوب دات‌نت مایکروسافت نوشته شده است. بانک اطلاعاتی پیش‌فرض دی‌ان‌ان Microsoft SQL Server می‌باشد اگرچه قابلیت اتصال به سایر بانک‌های اطلاعاتی را دارد. پلت‌فرم دی‌ان‌ان بر روی وب استک مایکروسافت و در سرور شخصی یا کلاد قابل اجرا می‌باشد.


چارچوب نرم‌افزار تحت وب:

چارچوب نرم‌افزار دی‌ان‌ان از طرق مختلفی قابل توسعه می‌باشد. شما می‌توانید با تولید ماژول‌های سفارشی امکانات جدیدی به نرم‌افزار اضافه نمایید و یا با تولید سرویس‌دهنده جدید عملکرد هسته نرم‌افزار را تغییر دهید. همچنین در دی‌ان‌ان سرویس‌هایی وجود دارد که امکان ادغام با یک نرم‌افزار خارجی را فراهم می‌آورد.

ویژگی های نرم افزار کد باز (open source):

آزادی: وقتی شما از نرم افزار تجاری یک شرکت خاص استفاده کنید برای همیشه به آن شرکت وابسته هستید و اگر روزی ادامه فعالیت آن شرکت با مشکل روبرو شود، آینده سایت شما نیز دچار مشکل خواهد شد. در صورتیکه در نرم‌افزار کدباز، به محض دانلود برنامه صاحب آن هستید. بدین ترتیب درصورتیکه در آینده از عملکرد سایت خود راضی نبودید، نیازی به تغییر پلت فرم و هزینه اضافه نیست بلکه کافی است از بین صدها توسعه‌دهنده آشنا به نرم‌افزار کدباز یکی را با پیمانکار خود جایگزین نمایید.

تنوع امکانات: با توجه به جهانی بودن نرم‌افزارهای کدباز، هزاران برنامه نویس و طراح در سراسر دنیا روی آن سرمایه‌گذاری کرده و برای آن تم (ظاهر) و ماژول (قابلیت) تولید می کنند. به طور مثال شرکت‌های ثروتمند تولیدکننده تلفن همراه مثل سونی، سامسونگ، ال‌جی، هوآوی و ... به جای تولید سیستم عامل اختصاصی، یک نرم‌افزار کدباز مثل اندروید را انتخاب کرده و ضمن استفاده از آن در محصولات خود، باعث توسعه همگانی یک بستر مشترک می شوند. این رویکرد باعث کاهش هزینه و زمان پاسخ دادن به نیاز‌های لحظه‌ای خواهد شد.

امنیت: بر خلاف تصور، نرم‌افزارهای اوپن سورس امن‌تر از نرم‌افزارهای تجاری هستند. اوپن سورس بودن نرم‌افزار این امکان را فراهم می‌کند که سورس آن در دسترس افراد بیشتری قرار بگیرد و شرکت‌های بیشتری بتوانند آزمایش‌های امنیتی روی آن انجام دهند و در صورت وجود مشکل به شرکت اصلی گزارش دهند تا مشکل بر طرف شود. در مقابل در نرم‌افزارهای تجاری معمولا تنها تیم تولیدکننده نرم‌افزار آزمایش‌های امنیتی را انجام می‌دهد و ممکن است مشکلات نرم‌افزار به خوبی دیده نشود.

چیدمان صفحه ماژولار در دی ان ان:

دی‌ان‌ان (دات‌نت‌نیوک) سامانه‌ی مدیریت محتوایی مدرن،درمحتوا در دی‌ان‌ان از طریق برنامه‌های کوچکی که "ماژول" نامیده می‌شوند عرضه می‌شود. هر ماژول بنابر طراحی آن قابلیت‌هایی را برای مشاهده و مدیریت نوع متفاوتی از محتوا فراهم می‌آورد.
هر صفحه از دی‌ان‌ان را می‌توان طوری پیکربندی نمود که چیدمان پوسته دلخواه شما را داشته باشد. چیدمان پوسته شامل یک یا چند قاب (Pane) است که قبلا توسط طراح پوسته تعریف شده است. قاب‌ها مکان‌هایی از صفحه می‌باشند که ماژول‌ها می‌توانند درون آن‌ها قرار بگیرند.
مفاهیم بالا انعطاف‌پذیری کاملی برای طراحی صفحه و مدیریت محتوای آن به ویرایشگران صفحه می‌دهد. شروع به طراحی و تولید ماژول‌های مورد نیاز خود کنید و بعد فقط به محل قرارگیری ماژول در صفحه فکر کنید.
روش دی‌ان‌ان در مقایسه با روش‌های طراحی وب‌سایت page-first، اجرای تغییرات طراحی و چیدمان بدون تأثیر گذاشتن روی محتوا را بسیار آسان‌تر می‌کند.

قابلیت چند سایتی

پلت‌فرم دی‌ان‌ان امکان ساخت چند وب سایت با یک بار نصب نرم‌افزار را فراهم می‌آورد. تمام سایت‌ها در عین استقلال از لحاظ محتوا، نقش‌ها و مجوزهای دسترسی به یک سری مجموعه ماژول‌ها و پوسته‌های مشترکی دسترسی دارند. این بدان معناست که دی‌ان‌ان بر خلاف برخی از نرم‌افزارهای دیگر برای راه اندازی سایت دوم نیاز به نصب مجدد ندارد. موضوعی که زمان زیادی را برای بسیاری از سازمان‌ها می‌خرد.

ویژگی های دی ان ان

بهره‌گیری از این فن‌آوری که دامنه نفوذ آن روزبه‌روز افزایش‌یافته است و به‌خصوص نیروی متخصص و مجرب آن در ایران کم نیست باعث می‌شود محدودیت‌های پیش روی توسعه نرم‌افزار چه به لحاظ فنی و چه به لحاظ هزینه‌ای کاهش یابد و درنتیجه ارائه راه‌حل‌های مبتنی بر این فن‌آوری بیشتر از سایر فن‌آوری‌های مشابه جامعه عمل به خود بپوشاند.

برخورداری از معماری چندلایه به‌عنوان یک اصل اساسی در طراحی نرم‌افزار و استقلال عملیاتی لایه دسترسی به اطلاعات، لایه منطقی، لایه ظاهری و جلوگیری از تهدیدهای ناشی از طراحی تک لایه، قابلیت‌های نرم‌افزار برای توسعه چه از لحاظ کارکرد و چه ازنظر ساختار گرافیکی افزایش یابد.

ساختار ماژولار این امکان را به کاربر می‌دهد تا متناسب با نیاز خود و انتخاب و نصب طیف ماژول‌هایی که هر یک کاربری تازه‌ای به پرتال می‌بخشد، نیاز خود را برای رسیدن به اهداف سازمانی مشخص مرتفع کند. با توجه به حوزه وسیع انتشار نرم‌افزار و تعدد توسعه‌دهندگان آن معمولاً به ازای هر نیاز مشخص، ما به ازای در قالب ماژول ارائه‌شده است. علاوه بر آن امکان توسعه و طراحی ماژول برای نیازهای خاص نیز به‌خوبی در نرم‌افزار دیده‌شده است.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک نرم‌افزار موفق امکان اتصال و برقراری ارتباط با سایر نرم‌افزارها و بانک‌های اطلاعاتی موجود در یک سازمان یا شرکت است. بستر برنامه‌نویسی پرتال به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که می‌تواند با اکثر نرم‌افزارهای متداول سازمانی ارتباط برقرار کرده و با استفاده از این ویژگی به تبادل اطلاعات با این دست از نرم‌افزارهای بپردازد. این مهم باعث ایجاد سطح بالای از یکپارچگی و ارائه انواع سرویس‌ها از طریق پرتال می‌شود.

نرم‌افزار به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که امکان تغییر زبان و بومی‌سازی آن با نصب بسته‌های زبانی به‌راحتی صورت گیرد. هم‌اکنون بسته‌های اکثر زبان‌ها برای نرم‌افزار وجود دارد لذا برای توسعه پرتال به سایر زبان‌ها صرفاً با انتخاب بستۀ زبانی موردنظر و نصب آن در پرتال فرآیند بومی‌سازی هسته نرم‌افزار انجام می‌شود. چیدمان هسته نرم‌افزار در زبان‌های راست به چپ نظیر فارسی و عربی راست چین و در سایر زبان ها چپ چین است و این نرم‌افزار به صورت کامل از تاریخ شمسی در زبان فارسی پشتیبانی می کند.

این خاصیت پرتال بنا به اقرار اکثر کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات یکی از بی‌بدیل‌ترین خصوصیات نرم‌افزار محسوب می‌شود. با استفاده از این ویژگی با یک‌بار نصب نرم‌افزار می‌توان به تعداد نامحدود زیر پرتال تولید کرد. این زیر پرتال‌ها که خاصیت‌های کلی خود را از پرتال اصلی به ارث می‌برند در عمل می‌توانند کاملاً مستقل دارای ساختار گرافیکی، ماژولی، محتوایی و دارای طیف اختصاصی کاربران و سطوح دسترسی باشند. مدیریت پرتال مرکزی دارای نظارت عالیه بر تمام زیر پرتال‌ها است اما از حیث مدیریت اجرایی، زیر پرتال‌ها می‌توانند مدیریت خاص خود را داشته باشند.

این خاصیت پرتال بنا به اقرار اکثر کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات یکی از بی‌بدیل‌ترین خصوصیات نرم‌افزار محسوب می‌شود. با استفاده از این ویژگی با یک‌بار نصب نرم‌افزار می‌توان به تعداد نامحدود زیر پرتال تولید کرد. این زیر پرتال‌ها که خاصیت‌های کلی خود را از پرتال اصلی به ارث می‌برند در عمل می‌توانند کاملاً مستقل دارای ساختار گرافیکی، ماژولی، محتوایی و دارای طیف اختصاصی کاربران و سطوح دسترسی باشند. مدیریت پرتال مرکزی دارای نظارت عالیه بر تمام زیر پرتال‌ها است اما از حیث مدیریت اجرایی، زیر پرتال‌ها می‌توانند مدیریت خاص خود را داشته باشند.

این خاصیت پرتال بنا به اقرار اکثر کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات یکی از بی‌بدیل‌ترین خصوصیات نرم‌افزار محسوب می‌شود. با استفاده از این ویژگی با یک‌بار نصب نرم‌افزار می‌توان به تعداد نامحدود زیر پرتال تولید کرد. این زیر پرتال‌ها که خاصیت‌های کلی خود را از پرتال اصلی به ارث می‌برند در عمل می‌توانند کاملاً مستقل دارای ساختار گرافیکی، ماژولی، محتوایی و دارای طیف اختصاصی کاربران و سطوح دسترسی باشند. مدیریت پرتال مرکزی دارای نظارت عالیه بر تمام زیر پرتال‌ها است اما از حیث مدیریت اجرایی، زیر پرتال‌ها می‌توانند مدیریت خاص خود را داشته باشند.

این خاصیت پرتال بنا به اقرار اکثر کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات یکی از بی‌بدیل‌ترین خصوصیات نرم‌افزار محسوب می‌شود. با استفاده از این ویژگی با یک‌بار نصب نرم‌افزار می‌توان به تعداد نامحدود زیر پرتال تولید کرد. این زیر پرتال‌ها که خاصیت‌های کلی خود را از پرتال اصلی به ارث می‌برند در عمل می‌توانند کاملاً مستقل دارای ساختار گرافیکی، ماژولی، محتوایی و دارای طیف اختصاصی کاربران و سطوح دسترسی باشند. مدیریت پرتال مرکزی دارای نظارت عالیه بر تمام زیر پرتال‌ها است اما از حیث مدیریت اجرایی، زیر پرتال‌ها می‌توانند مدیریت خاص خود را داشته باشند.

این خاصیت پرتال بنا به اقرار اکثر کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات یکی از بی‌بدیل‌ترین خصوصیات نرم‌افزار محسوب می‌شود. با استفاده از این ویژگی با یک‌بار نصب نرم‌افزار می‌توان به تعداد نامحدود زیر پرتال تولید کرد. این زیر پرتال‌ها که خاصیت‌های کلی خود را از پرتال اصلی به ارث می‌برند در عمل می‌توانند کاملاً مستقل دارای ساختار گرافیکی، ماژولی، محتوایی و دارای طیف اختصاصی کاربران و سطوح دسترسی باشند. مدیریت پرتال مرکزی دارای نظارت عالیه بر تمام زیر پرتال‌ها است اما از حیث مدیریت اجرایی، زیر پرتال‌ها می‌توانند مدیریت خاص خود را داشته باشند.

اجزاء دی ان ان

منظور از پلت‌فرم دی‌ان‌ان همان بستر اصلی نرم‌افزار است که با استفاده از آن می‌توان وب سایت دلخواه خود را راه‌اندازی نمود. پلت‌فرم دی‌ان‌ان که از آن به عنوان هسته نرم‌افزار نیز یاد می‌کنند یک سیستم مدیریت محتوای کدباز و رایگان بوده که با استفاده از فن‌آوری Net. مایکروسافت و به زبان #C نوشته شده است. نسخه بومی این نرم‌افزار از صفحه دانلود دی‌ان‌ان قابل دریافت می‌باشد.

به برنامه‌های کوچکی اطلاق می‌شود که با وصل شدن به نرم‌افزار دی‌ان‌ان باعث بهبود عملکرد یا افزودن قابلیت جدید در آن می‌شوند. افزونه‌ها به صورت مستقل نمی‌توانند کاری انجام دهند، بلکه با وصل شدن به برنامه اصلی به کار می‌افتند. در حال حاضر دی‌ان‌ان از 12 نوع افزونه مختلف شامل ماژول، سامانه احراز هویت، کانتینر، بسته زبان هسته، کنترل پیش‌خوان، بسته زبان افزونه، کتابخانه جاوااسکریپت، کتابخانه، پروایدر، پوسته، اسکین آبجکت و ابزارک برخوردار می‌باشد.

ماژول یکی از پرکاربردترین افزونه‌های دی‌ان‌ان می‌باشد. ماژول‌ها برنامه‌های کوچکی هستند که قابلیت‌های دی‌ان‌ان را توسعه می‌دهند. به عبارتی، درحالیکه عملکردهای پایه‌ای نظیر امنیت، اعضا، مدیریت سایت و محتوا توسط پلت‌فرم دی‌ان‌ان ارائه می‌گردد، ماژول‌ها برای پاسخگویی به سایر نیازها نظیر فروشگاه، دانلود، گفتگوی آنلاین، بازخورد و ... به کار گرفته می‌شوند. در حال حاضر هزاران ماژول با کاربردهای مختلف توسط توسعه‌دهندگان در سرتاسر دنیا از جمله ایران تولید و برای استفاده عمومی منتشر شده است. هر ماژول‌ بر اساس تصمیم تولیدکننده آن ممکن است رایگان یا تجاری باشد.

پوسته نمود خارجی، ظاهر و حس و حال کلی وب سایت است که چیدمان سایت را مشخص می‌کند. هزاران سایت راه‌اندازی شده با پلت‌فرم دی‌ان‌ان از نظر بستر با هم یکسان هستند اما چیزی که بیشتر از همه آن‌ها را از هم متمایز می‌کند، همین پوسته یا تِم سایت می‌باشد. ساختار پوسته به گونه‌ای است که با جداسازی قسمت کد از طراحی، دست طراحان سایت را باز گذاشته تا هر طرحی از هر جای دنیا را بتوانند در آن پیاده‌سازی نمایند. هم اکنون هزاران پوسته با بالاترین استانداردهای طراحی روز دنیا برای دی‌ان‌ان موجود و قابل تهیه می‌باشد اگرچه طراحی یک پوسته سفارشی به راحتی داشتن دانش html و css می‌باشد.

کانتینر ظاهر در بر گیرنده ماژول است و امکان طراحی استایل ماژول را فراهم می‌آورد. همانطور که پوسته نمایانگر ظاهر سایت است، کانتینر نیز نمایانگر ظاهر ماژول می‌باشد. معمولا کانتینرها همراه و هماهنگ با پوسته طراحی می‌گردند و درون بسته نصبی پوسته گنجانده می‌شوند.

تکه کدهایی هستند که درون کد پوسته برای فراهم کردن قابلیت خاص به کار می‌روند. پوسته به خودی خود همواره یک کد html ثابت است و این اسکین آبجکت‌ها هستند که آن را پویا می‌کنند. به عنوان مثال اسکین آبجکت منو، باعث نمایش منوی سایت و اسکین آبجکت جستجو باعث فراهم شدن امکان جستجو در پوسته می‌گردند. بیش از 20 اسکین آبجکت به صورت پیش‌فرض در دی‌ان‌ان موجود است و هر لحظه امکان ساخت مورد جدید وجود دارد.

برنامه‌هایی هستند که عملکرد زیربنایی و هسته نرم‌افزار دی‌ان‌ان را تعیین می‌کنند و با استفاده از آن‌ها می‌توان نحوه عملکرد یک قسمت خاص از نرم‌افزار دی‌ان‌ان را تغییر داد. پروایدرها انواع مختلفی دارند، مثلا پروایدر ویرایشگر متن که تعیین کننده ویرایشگر متن در سرتاسر سایت و پروایدر آدرس کاربرپسند که تعیین کننده نحوه تولید آدرس سایت است. معمولا پروایدرها توسط خود شرکت دی‌ان‌ان تولید می‌شود و تعداد انگشت شماری پروایدر عمومی موجود می‌باشد.

همانطور که از نام این افزونه پیداست برای افزودن زبان‌ جدید به پلت‌فرم دی‌ان‌ان استفاده می‌شود. بسته زبان هسته یک فایل فشرده حاوی ترجمه عبارت استفاده شده در قسمت‌های مختلف پلت‌فرم دی‌ان‌ان است که با نصب آن یک زبان جدید به سایت اضافه می‌گردد. بسته زبان هسته فارسی پلت‌فرم دی‌ان‌ان در وب سایت ما و بسته زبان هسته پنج زبان اصلی شامل آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، هلندی و اسپانیایی در وب سایت رسمی دی‌ان‌ان قابل دانلود می‌باشد.

از این افزونه برای ترجمه یک افزونه به زبان دلخواه استفاده می‌شود. به طور مثال با نصب بسته زبان افزونه گالری تصاویر، می‌توان این ماژول را به زبان فارسی ترجمه نمود.

امکان شناسایی و احراز هویت کاربران سایت از طرق مختلف نظیر ورود با حساب کاربری فیس‌بوک، ورود با حساب کاربری گوگل، احراز هویت با برنامه‌های سفارشی، اوپن آی‌دی و ... را فراهم می‌آورد.

در پلت‌فرم دی‌ان‌ان بخشی به عنوان پیش‌خوان وجود دارد. پیش‌خوان محلی برای نمایش اطلاعات کلی از قسمت‌های مختلف نرم‌افزار می‌باشد. به طور پیش‌فرض اطلاعات 6 قسمت شامل وب‌سرور، پایگاه‌داده، میزبان، پرتال‌ها، ماژول‌ها و پوسته‌ها در این پیش‌خوان به صورت دسته‌بندی شده موجود می‌باشد. اطلاعات این بخش توسط افزونه کنترل پیش‌خوان تولید شده و برای افزودن بخش جدید به این پیش‌خوان می‌توان افزونه دلخواه را تولید و نصب نمود. لازم به یادآوری است اطلاعات نمایش‌داده شده در این پیش‌خوان تنها برای مدیران ارشد سایت قابل دسترس و مشاهده می‌باشد.

در صورتیکه فایل یا برنامه‌ای بین چندین افزونه مشترک باشد، در این حالت آن فایل یا برنامه در قالب افزونه کتابخانه در پلت‌فرم دی‌ان‌ان نصب می‌گردد. برای مثال یک شرکت تولیدکننده ماژول از یکسری فایل‌ها (نظیر dll) به صورت مشترک در افزونه‌هایش استفاده می‌کند. این شرکت به جای قراردادن فایل‌های مشترک در تک تک ماژول‌ها، یکبار آن‌ها را در قالب افزونه کتابخانه در پلت‌فرم دی‌ان‌ان نصب و به صورت مشترک در تمام ماژول‌هایش استفاده می‌کند.

همانند افزونه کتابخانه می‌باشد با این تفاوت که فقط برای فایل‌های جاوااسکریپتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر قرار است یک فایل جاوااسکریپتی به صورت گسترده در سایت استفاده شود، بهتر است که آن فایل در قالب یک افزونه کتابخانه جاوااسکریپت در پلت‌فرم دی‌ان‌ان نصب گردد. لازم به ذکر است افزونه کتابخانه جاوااسکریپت فاقد رابط کاربری بوده و تنها از طریق برنامه‌نویسی و کد سمت سرور می‌توان از آن استفاده نمود.

فایل‌های جاوااسکریپتی هستند که می‌توان با فراخوانی آن‌ها در پوسته یا ماژول قابلیت‌های سمت مشتری (Client Side) جدیدی ایجاد نمود. به زبان ساده همانطور که از ماژول برای افزودن قابلیت جدید در سایت استفاده می‌شود، از ابزارک‌ها نیز جهت افزودن قابلیت جدید در ماژول یا پوسته استفاده می‌شود. اگرچه از دید یکی از توسعه‌دهندگان دی‌ان‌ان ابزارک شهروند درجه یک پلت‌فرم دی‌ان‌ان شناخته می‌شود، اما هنوز این افزونه بین مصرف کنندگان این نرم‌افزار شناخته شده نیست.

My Website
My Website

تمام حقوق این سایت متعلق به دی ان ان فارسی می باشد. | خدمتی ارائه شده توسط شرکت طراحی سایت توسط ایزی وب

Bedenine bir sürü pahalı alışverişler yapan türbanlı kadın bu kez türkçe altyazılı porno kocasından izin alıp masaj salonuna gitmek istediğini söyler kocası izin vermez diye onu kandırıp sadece kadınlara özel bir masaj salonu olduğunu söyler ama hiçte öyle bir yer türk porno değildir çekmecede takma yarak bulan sarışın kız onu eline alıp okşarken arkadaşının olgun babasına ensest hikayeler yakalanır ayıp olmasın diye çok bağırmadan oradan uzaklaşan adam bahçede karısı yanında uyurken liseli sex hikayeleri kızın karşısına gelmesi ile sohbete başlar liseli ateşli kız onunla konuşmak sikiş hikayeleri istemediğini sikini ağzına alarak içinde öttürmek istediğini olgun porno söyler ve arkadaşının olgun babasının kucağına annesi yanında brazzers uyurken çıkarak amını siktirir sertleşmeye yüz tutan sıkı yarağı çıkartıp porno izle baştan aşağı ona yalattığında ise muhteşem bir seviyeye ulaşan baskın zenci porno erkek daracık amcığı şiddetle sikerek çıtır kızın iliğine brazzers kadar sömürür kaskatı yarağı yavaşça amcığın derinliklerine yerleştirip durmadan pompalamaya devam etti.